English | Français
Eserleri
ŞAN VE ORKESTRA ESERLERİ
Bülbül ve Ayın Ondördü
Soprano ve küçük orkestra için
Bestelenme yılı : 1932
Orkestra : 2 F1, 2 K1, 1 Kor, Arp ve Yaylı Çalgılar
Basım : "Ayın Ondördü", İstanbul Nümune Matbaası, "Müzik ve Sanat Dergisi Hareketleri" dergisi, Kasım 1934, Sayı: 3, ek olarak. "Bülbül", İstanbul Nümune Matbaası, "Müzik ve Sanat Hareketleri" dergisi, Aralık 1934 - Ocak 1935 tarihli sayılarında, ek olarak.
Not : Erkin bu yapıtını yazmadan önce Sivas'ta Ahmed Kudsi'nin açtığı "Halk Şairlerini Koruma Derneği"ne giderek halk şarkılarını ve sazlı aşıkları incelemiş, türkü ağızları üzerine çalışmalar yapmıştır. Aşık Veysel'i, Sivas'ın Togut köyünden Aşık Veli'yi dinlemiştir. "Bülbül"ün teması Aşık Veli'den alınmıştır. "Ayın Ondördü"nü ise daha sonra 1936 yılında yazılan "Yedi Halk Türküsü" içinde tekrar ele almıştır.
 
Yedi Halk Türküsü
Basbariton ve orkestra için
Bestelenme yılı : 1939 (şan ve orkestra), Ankara
Türküler : "Divan, "Ah Hanifem, "Çamdan Sakız Akıyor, "Ayın Ondördü, "Maya, "Türkmeni, "Bülbül
İlk seslendirme : Besteci bu diziyi önce şan ve piyano daha sonra da şan ve orkestra için düzenlemiştir. Eserin şan ve piyano versiyonunun ilk seslendirmesi basbariton Nurullah Taşkıran tarafından yapılmıştır. Dizinin dört parçasının orkestra tarafından seslendirilmesi: Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, şef: Hikmet Şimşek, bas: Ayhan Baran (bas), 15 Aralık 1972. Tümünün ilk seslendirilişi: Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, şef: Tadeusz Strugala, bas: Ayhan Baran, 6 Ocak 1978.
Basım : Devlet Konservatuarı Yayınları, No: 8, 1955, Ankara.
Kopist : Cahit Koparal
Not : Besteci 1932'de yazdığı türküleri 1939 yılında tekrar ele almış ve orkestra eşliğinde söylenebilecek şekilde düzenlemiştir. "Bülbülü 1939 versiyonunda bu diziye eklemiştir. Besteci uzun yıllar partisyonları çalınması için vermek istememiş, şef Hikmet Şimşek'in ısrarı üzerine partisyonları seslendirilmek üzere düzeltmek için incelemiş, ancak sonuçta hiçbir değişiklik yapmadan Hikmet Şimşek'e teslim etmiştir. Eser bestecinin ölümünden 3 ay sonra seslendirilebilmiştir.